Lupy

 

LUPY

LUPY JSOU ŠUPINKY ODUMŘELÉ KŮŽE (JEJÍŽ VRCHNÍ VRSTVA SE OBMĚŇUJE VŠUDE PO TĚLE), KTERÝCH JE VŠAK Z NĚJAKÉ PŘÍČINY VÍCE NEŽ JE NORMÁLNÍ.

NEJEDNÁ SE O VÁŽNÉ ONEMOCNĚNÍ. ČASTO SE DÍKY HLEDÁNÍ JEHO PŘÍČINY PODAŘÍ OBJEVIT NĚJAKÝ JINÝ, ZÁVAŽNĚJŠÍ PROBLÉM ORGANISMU. LUPY JSOU PRO PACIENTA NEPŘÍJEMNÉ Z ESTETICKÉHO HLEDISKA. ČLOVĚK, KTERÝ MÁ RAMENA POSETÁ BÍLÝMI ŠUPINKAMI, VZBUZUJE U NĚKTERÝCH LIDÍ DOJEM ČLOVĚKA, CO O SEBE NEDBÁ, ČASTO K NĚMU CÍTÍ ODPOR, NEDŮVĚRU.

NEŽ VŠAK PŘISTOUPÍME K ODSTRAŇOVÁNÍ LUPŮ, JE VHODNÉ SNAŽIT SE NAJÍT PŘÍČINU.

RIZIKOVÉ FAKTORY LUPŮ:

 • POUŽÍVÁNÍ AGRESIVNÍCH VLASOVÝCH PROSTŘEDKŮ
 • ŠPATNÉ OPLACHOVÁNÍ PŘÍPRAVKŮ Z VLASŮ
 • PŘÍLIŠ ČASTÉ MYTÍ VLASŮ
 • V ZIMNÍCH OBDOBÍCH: JE POKOŽKA HLAVY VYSTAVOVÁNA PRUDKÝM ZMĚNÁM TEPLOT (VENKOVNÍ MRÁZ X PŘETOPENÉ MÍSTNOSTI)
 • LUPY NÁM MOHOU SIGNALIZOVAT NEDOSTATEK NĚJAKÉHO MINERÁLU ČI VITAMINU (VITAMIN B, SELEN, ZINEK…)
 • PŘÍČINA LUPŮ MŮŽE BÝT I PLÍSŇOVÉ ONEMOCNĚNÍ ČI JINÉ CELKOVÉ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ (LUPENKA, SEBORRHOICKÁ DERMATITIDA…)
 • NÁSLEDEK LUPŮ TAKÉ MŮŽE MÍT ZA PŘÍČINU PSYCHICKÁ NEPOHODA JEDINCE (STRES…) ČI PROJEV PORUCHY IMUNITY

 

PREVENCE:

LUPŮM LZE PŘEDCHÁZET POUŽÍVÁNÍM JEMNÝCH VLASOVÝCH PŘÍPRAVKŮ, KTERÉ VAŠE POKOŽKA PŘIJME.

V PŘÍPADĚ ČASTÉHO MYTÍ VLASŮ POUŽÍVAT K TOMU URČENÉ ŠAMPONY.

PŘI MYTÍ VLASŮ JE TŘEBA NENABÝVAT DOJMU, ŽE „VYDRBU-LI“ LUPY Z POKOŽKY, UŽ SE NEOBJEVÍ. JE TO STEJNÉ JAKO S MASTNOTOU HLAVOVÉ POKOŽKY, KTERÁ NA VLASY PŘECHÁZÍ, TY SE PAK STÁVAJÍ MASTNÝMI – DRASTICKÉ „VYŠAMPONOVÁNÍ“ MASTNOTY MŮŽE VÉST K TOMU, ŽE VLASY BUDOU CHVILKU NAPROSTO ODMAŠTĚNÉ, AVŠAK POKOŽKA HLAVY BUDE PODRÁŽDĚNÁ A TAK BUDE MÍT SKLON SE JEŠTĚ VÍCE MASTIT. PROTO U MASTNÝCH VLASŮ PLATÍ – KLIDNĚ JE MÝT KAŽDÝ DEN, ALE ŠAMPONEM URČENÝM PRO KAŽDODENNÍ MYTÍ – TEDY JEMNÝM. A JEMNÉ MÁ BÝT TAKÉ SAMOTNÉ MYTÍ.

V ZIMĚ POMŮŽE NOŠENÍ ČEPICE – DOCHÁZÍ SICE K RYCHLEJŠÍMU MAŠTĚNÍ VLASŮ, RIZIKO VZNIKU LUPŮ VŠAK SNIŽUJE.

DŮLEŽITOU PREVENCÍ (I MNOHA JINÝCH NEMOCÍ) JE ZDRAVÁ STRAVA BOHATÁ NA VITAMINY A MINERÁLY (VYSOKÝ PŘÍJEM OVOCE A ZELENINY) A POSILOVÁNÍ IMUNITY ORGANISMU (ECHINACEOVY KAPKY, EXTRAKT Z JADER GRAPEFRUITU, ENZYMOVÉ PŘÍPRAVKY).

PŘÍZNAKY A PROJEVY LUPŮ:

ČLOVĚK TRPÍCÍ LUPY PROJEVY TOHO ONEMOCNĚNÍ TĚŽKO SKRÝVÁ, NEBOŤ KOŽNÍ ŠUPINKY JSOU PATRNÉ NA 3 MÍSTECH ZÁROVEŇ:

 • POKOŽKA HLAVY - TA BÝVÁ NAVÍC PROBLEMATICKÁ – BUĎ VYSUŠENÁ NEBO NAOPAK PŘÍLIŠ SE MASTÍCÍ. NA POKOŽCE HLAVY SE VYSKYTUJÍ MÍSTA S ODLUPUJÍCÍMI SE ŠUPINKAMI. TATO MÍSTA JSOU ČASTO ZAČERVENALÁ, COŽ PŘISPÍVÁ K JEJICH VÝRAZNOSTI. KŮŽE HLAVY OBVYKLE SVĚDÍ, COŽ VEDE KE ŠKRÁBÁNÍ A DRBÁNÍ. TYTO STAVY VŠAK STAV POKOŽKY HLAVY JEŠTĚ VÍCE ZHORŠUJÍ A PŘISPÍVAJÍ KE ZVÝŠENÉ TVORBĚ LUPŮ.
 • VE VLASECH - A TO KDEKOLIV V CELÉ JEJICH DÉLCE SE MOHOU LUPY UCHYTIT. NENÍ ZROVNA ESTETICKÉ MÍT VLASY ZASNĚŽENÉ KOUSKY (ODUMŘELÉ) KŮŽE.
 • RAMENA - OBZVLÁŠTĚ NA TMAVÉM OBLEČENÍ BÝVAJÍ PATRNÉ Z HLAVY OPADANÉ ŠUPINKY.

 

LÉČBA LUPŮ:

PRVNÍM KROKEM PŘI OBJEVENÍ LUPŮ BÝVÁ ZAKOUPENÍ SPECIÁLNÍHO ŠAMPONU PROTI LUPŮM.

VHODNÉ JE TAKÉ ZAMYSLET SE NAD MOŽNÝMI PŘÍČINAMI TVORBY LUPŮ A SNAŽIT SE JE REDUKOVAT (JSME-LI VE STRESU, SNAŽIT SE DOPŘÁT VÍCE RELAXACE, POSILOVAT IMUNITU, ZAŘADIT VÍCE OVOCE A ZELENINY DO JÍDELNÍČKU, HODNĚ PÍT, VYZKOUŠET POTRAVINOVÉ DOPLŇKY S OBSAHEM LÁTEK, KTERÉ NAŠEMU TĚLU MOHOU CHYBĚT – ZEJMÉNA SE V SOUVISLOSTI S PROBLÉMY S VLASY A POKOŽKOU HOVOŘÍVÁ O VITAMINU B, Z PRVKŮ O SELENU A ZINKU…).

NEZABEROU-LI NA LUPY ŠAMPONY A JINÉ PŘÍPRAVKY URČENÉ NA PROBLEMATIKU S LUPY, JE NA ČASE NAVŠTÍVIT DERMATOLOGA. TEN JEDNAK MŮŽE ODHALIT ZÁVAŽNĚJŠÍ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ, JEHOŽ PROJEVEM MOHOU LUPY BÝT, JEDNAK MÁ MOŽNOST PŘEDEPSAT ÚČINNÝ PŘÍPRAVEK PRO NAŠI KONKRÉTNÍ SITUACI, KTERÝ BY SNAD JIŽ MĚL ZABRAT.

 

NA TUTO PROBLEMATIKU JE VHODNÉ POUŽÍT ŘADU:

EXTRALIFE. SCALP CARE

 • EXTRALIFE PURIFYING SHAMPOO