VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

 

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

 VLASY VE VĚTŠÍ MÍŘE BĚŽNĚ VYPADÁVAJÍ NOVOROZENCŮM, ČÁSTEČNĚ I MLADÝM LIDEM V PUBERTĚ A POCHOPITELNĚ VE STÁŘÍ.

 VLASY PADAJÍ VÍCE V URČITÝCH OBDOBÍCH, NAPŘÍKLAD NA JAŘE A NA PODZIM. JE TO STEJNÉ JAKO U ZVÍŘAT, KTERÁ V TOMTO OBDOBÍ MĚNÍ SRST. POKUD VÁM NEZABÍRAJÍ DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY OD KADEŘNÍKA A ABYSTE SE DOPÁTRALA TÉ SKUTEČNÉ PŘÍČINY VYPADÁVÁNÍ VLASŮ, DOPORUČUJEME VYHLEDAT ODBORNÍKA Z OBORU DERMATOLOGIE.

 TO, ŽE VLASY VYPADÁVAJÍ, JE PŘIROZENÝ PROCES - BĚHEM ŽIVOTA SE VLASY OBMĚŇUJÍ. VÝMĚNA VLASŮ JE PROCES, KTERÝ ZAČÍNÁ JIŽ V PRŮBĚHU EMBRYONÁLNÍHO VÝVOJE. VŠECHNY TYPY VLASŮ URČITOU DOBU ROSTOU, VYPADÁVAJÍ A JSOU NAHRAZENY DALŠÍ VLASOVOU GENERACÍ.

 VLASY PO VYPADNUTÍ (STEJNĚ JAKO ŘASY) ZNOVU DOROSTOU. DŮLEŽITÉ VŠAK JE, ZDA JSOU VLASOVÉ FOLIKULY (ZÁRODEČNÁ MÍSTA), ZE KTERÝCH VLAS ROSTE, ZACHOVÁNY. VLASY PRŮBĚŽNĚ VYPADÁVAJÍ A ZNOVU ROSTOU, PO CCA ČTYŘECH AŽ ŠESTI LETECH SE VLASY ZCELA OBNOVÍ. KAŽDÝ DEN POVYROSTOU VLASY TAK O 0,2 AŽ 0,5 MM, COŽ JE ZA ROK ASI 15-17 CM.

 ZA NADMĚRNÉ PADÁNÍ VLASŮ POVAŽUJEME VÍCE NEŽ 100 VLASŮ ZA DEN. NEMÁ VELKÝ VÝZNAM POČÍTAT PŘESNĚ, KOLIK VLASŮ VYPADNE, ALE POKUD JSTE SI VŠIMLI, ŽE NASTALA VÝRAZNĚJŠÍ ZMĚNA, NAPŘ: MÁTE VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ VLASŮ NA POLŠTÁŘI NEBO PŘI ČESÁNÍ VYPADÁVÁ STÁLE VÍCE VLASŮ, JE LEPŠÍ VYHLEDAT ODBORNOU POMOC.

 PŘÍČIN VYPADÁVÁNÍ VLASŮ JE MNOHO:

 • HORMONÁLNÍ ZMĚNY, ZVLÁŠTĚ V TĚHOTENSTVÍ, PO PORODU A BĚHEM MENOPAUZY
 • PROBLÉMY SE ŠTÍTNOU ŽLÁZOU
 • STRES
 • PRODĚLANÁ INFEKCE
 • DLOUHODOBÉ NOŠENÍ ČEPIC, KLOBOUKŮ A HELEM
 • SPLÉTÁNÍ VLASŮ DO COPŮ A TĚSNÝCH CULÍKŮ, ČASTÉ NOŠENÍ ČELENEK A SPON
 • NEŠETRNÉ BARVENÍ A STYLING, FÉNOVÁNÍ, KULMOVÁNÍ A ČESÁNÍ
 • ŽIVOTNÍ STYL – STRAVA A KOUŘENÍ
 • UV ZÁŘENÍ
 • UŽÍVÁNÍ NĚKTERÝCH LÉKŮ
 • DRASTICKÉ DIETY

 ZA ZVÝŠENÉ PADÁNÍ VLASŮ ČASTO MOHOU HORMONÁLNÍ ZMĚNY. MNOHO ŽEN MÁ PROBLÉMY S PADÁNÍM VLASŮ V OBDOBÍ MENOPAUZY, KDY KLESÁ HLADINA ESTROGENU. MNOHDY POMŮŽE ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU A JÍDELNÍČKU A RŮZNÉ DOPLŇKY STRAVY.

VLASY TAKÉ ČASTO ŘÍDNOU U ŽEN V PRVNÍCH ŠESTI MĚSÍCÍCH PO PORODU. DĚJE SE TAK Z DŮVODU, ŽE SE ESTROGEN V ORGANISMU OPĚT DOSTÁVÁ DO NORMÁLU A DOCHÁZÍ K RYCHLEJŠÍMU PŘECHODU VLASŮ Z FÁZE RŮSTU DO FÁZE KLIDOVÉ, COŽ JE SPOJENO S JEJICH PADÁNÍM. ŽENÁM DOPORUČUJEME JÍST PO PORODU PESTŘE A DO JÍDELNÍČKU ZAŘADIT HODNĚ RYB A OVOCE A TAKÉ DBÁT NA DOSTATEČNÝ PŘÍSUN VITAMÍNŮ A MINERÁLŮ. VYDATNÁ A ZDRAVÁ STRAVA ZESILUJE PROCES REGENERACE VLASŮ.

MEZI DALŠÍ ČASTÉ PŘÍČINY PATŘÍ PORUCHA FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY – NA PADÁNÍ VLASŮ MÁ VLIV JEJÍ ZVÝŠENÁ, ALE I SNÍŽENÁ FUNKCE. PŘI ZVÝŠENÉ FUNKCI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY, VLASY PADAJÍ, ALE TAKÉ JSOU JEMNÉ A KŘEHKÉ. POKUD SE POTVRDÍ ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY, KROMĚ LÉČENÍ SAMOTNÉ CHOROBY DOCHÁZÍ I K ZASTAVENÍ VYPADÁVÁNÍ VLASŮ.

NA VYPADÁVÁNÍ VLASŮ SE TAKÉ MŮŽE PODÍLET PRODĚLANÁ INFEKCE SPOJENÁ S VYSOKÝMI TEPLOTAMI. PO NEMOCI MOHOU ZAČÍT VLASY VYPADÁVAT SE ZPOŽDĚNÍM DVOU AŽ TŘÍ MĚSÍCŮ A PAK SE ZASE VRACÍ DO NORMÁLU.

VLIV NA VYPADÁVÁNÍ VLASŮ MŮŽE MÍT I UŽÍVÁNÍ NĚKTERÝCH LÉKŮ. PŘEDEVŠÍM JDE O CYTOSTATIKA, IMUNOSUPRESIVA, ANTIKOAGULANCIA, NADBYTEK VITAMÍNU A, ANTIEPILEPTIKA, CHOLESTATIKA.

NĚKDY ZA PROBLÉMY S PADÁNÍM VLASŮM MŮŽE BÝT ÚPLNÁ BANALITA. NAPŘÍKLAD TO, JAK SI VLASY UPRAVUJETE A POKUD NAPŘÍKLAD NOSÍTE PŘÍLIŠ ČASTO POKRÝVKU HLAVU. NĚKTEŘÍ LIDÉ SI AŽ POZDĚ UVĚDOMÍ, ŽE ZA JEJICH PROBLÉMY S VLASY MŮŽE BÝT I DLOUHODOBÉ NOŠENÍ KLOBOUKŮ A ČEPCŮ.

VZÁCNÉ NEJSOU ANI ALOPECIE STRESOVÉ, KTERÉ SE DAJÍ STANOVIT NA ZÁKLADĚ ANAMNESTICKÝCH DAT, JAKO JE ROZVOD ČI NEMOC V RODINĚ.

ZCELA NEJČASTĚJŠÍ FORMOU ZVÝŠENÉHO VYPADÁVÁNÍ VLASŮ JE VŠAK ANDROGENNÍ ALOPECIE, KTERÁ JE PODMÍNĚNA PŘÍTOMNOSTÍ TESTOSTERONU. JE DOMÉNOU MUŽŮ A JE NAPROSTO BĚŽNÁ. OBČAS SE VYPADÁVÁNÍ VLASŮ TOHOTO TYPU VYSKYTNE I U ŽEN PO PŘECHODU NEBO PO ODSTRANĚNÍ VAJEČNÍKŮ. ZTRÁTA VLASŮ VŠAK BÝVÁ U ŽEN MÍRNĚJŠÍ A KE VZNIKU TYPICKÉ PLEŠI DOCHÁZÍ JEN ZŘÍDKA.

PRO CELKOVÝ STAV VLASŮ JE DŮLEŽITÉ, JAK UŽ BYLO ŘEČENO, SLOŽENÍ STRAVY. PŘI VYŠETŘOVÁNÍ PŘÍČIN PADÁNÍ VLASŮ SE ZAMĚŘUJEME HLAVNĚ NA JÍDELNÍČEK. NEDOSTATEČNÁ A NEVYVÁŽENÁ STRAVA S NEDOSTATKEM ŽELEZA, KTERÁ JE ČASTÁ HLAVNĚ U VEGETARIÁNŮ, VEDE K NADMĚRNÉ ÚNAVĚ PROVÁZEJÍCÍ HYPOCHROMNÍ ANEMII DOPROVÁZENOU PADÁNÍM VLASŮ. LÉČBA VŠAK V TOMTO PŘÍPADĚ BÝVÁ ÚSPĚŠNÁ.

DŮLEŽITOST SPRÁVNÉHO JÍDELNÍČKU JE NAPROSTÝ ZÁKLAD. ZE STOPOVÝCH PRVKŮ PŘIJÍMEJTE ZEJMÉNA ŽELEZO, ZINEK, SELEN A FOSFOR. PŘI ZVÝŠENÉM VYPADÁVÁNÍ VLASŮ SE S VELMI DOBRÝM EFEKTEM PODPŮRNĚ POUŽÍVÁ I AMINOKYSELINA S OBSAHEM SÍRY – METHIONIN. NA ZPOMALENÍ RŮSTU VLASŮ MÁ KROMĚ NEDOSTATKU VITAMÍNŮ TAKÉ VLIV MNOŽSTVÍ BÍLKOVIN VE STRAVĚ. PŘI NEDOSTATKU BÍLKOVIN JE ZPOMALEN RŮST VLASŮ A JEJICH KVALITA SE ZHORŠUJE.

 

NA TUTO PROBLEMATIKU JE VHODNÉ POUŽÍT ŘADU:

EXTRALIFE. SCALP CARE

 • EXTRALIFE ENERGISING SHAMPOO
 • EXTRALIFE ENERGISING TREATMENT